İnsan Psikolojisi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Psikoloji
  4. »
  5. Olumlu Düşünme

Olumlu Düşünme

admin admin - - 12 dk okuma süresi
76 0
Olumlu Düşünme

Olumlu Düşünme

Olumlu düşünme; insan hayatını kolaylaştıran, hayat toz pembe olmasa da hayatın gerçekliklerini tüm zorluklara rağmen olduğu gibi kabul etme ile başlar. Hayatı olduğu gibi kabul ediyorsanız, hayata karşı olumlu bakarak hayatımızı kolaylaştırmanın ilk adımını atmışsınız demektir. Olumlu düşünme; bireyin zorluklara karşı düşüncelerini ve davranışlarını pozitif yönde yaşama kaydetmesidir.

Olumlu Düşünme 1

Hemen herkesin hayatının bazı dönemlerinde negatif düşünceler yer alıyor. Kendimizi mutsuz, haksızlığa uğramış, değersiz görme durumu yaşarız fakat bir an önce bu durumun farkına varıp, duygularımızı kontrol altına almak zorunda olduğumuzu, ne yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Bu yazıyı araştırıyorsak birinci adımı atmışsınız demektir. Bu işi başaracağınıza inanmışsınız ve atmanız gereken adımları belirleyip ilerlemeniz gerekiyor demektir. Olumlu düşünme insan psikolojisini olumlu şekilde etkiler. Olumlu düşünme ile birlikte birey psikolojik olarak iç huzuru kazanır.

Olumlu düşünme için yapmanız gerekenler nelerdir?

Olumlu düşünce yapısını hayata alabilmemiz için öncelikle bizi kaygılandıran ve endişelendiren, üzen durumlardan kendimizi arındırmalıyız. İç dünyamızda kendimiz için hazırladığımız, hissettiğimiz, hayal ettiğimiz ne varsa pozitif yönde olumlamalar yaparak evren ile paylaşmalıyız. Unutmamalıyız ki; evren ne için çaba sarf edersek onu bize getirmek için bizlerle birlikte dileklerimizi gerçekleştirmek için düşüncelerimizle paralel olarak aynı gayret içerisine girecektir.

Olumlu Düşünme
Olumlu Düşünme

Olumlu düşünmek için çaba göstermeniz gereklidir.

Öncelikle içerisinde bulunduğumuz kötü psikolojiden ruhumuzu arındırmaya çalışmalı, benliğimiz ve sahip olduklarımızın farkına varmalıyız. Kendinizi değerli hissetmeniz için yapabileceğimiz en güzel olumlama sorusu; bugüne kadar kendime neler kattım ve neleri başardım? sorusu olacaktır. Hayat boyu bir başarı dahi elde edemedim diyorsanız, eğer yanıldığınızı ve kendinizi yeniden sorgulamanızı istiyoruz sizlerden. Eminiz ki; üzülen bir insana omuz olmuş, yardıma muhtaç bir yaşlıya yardım elinizi uzatmışsınızdır. Hiç kimse tahmin edildiği kadar kötü değildir, siz bile. Kendinize karşı adil ve iyi olmayı olumlama yapmadan bir adım öncesinde sağlamanızı istiyoruz. Sonrasında vermiş olduğunuz emek ve sarf etmiş olduğunuz bu çabanın sizleri olumlu, pozitif bambaşka bir hayata taşıdığını  göreceksiniz.

 

Geriye dönük düşüncelerden vazgeçin.

Artık geçmişte yaşadığınız olumsuzlukları rafa kaldırıp hayatınıza yeni bir sayfa açma vakti. Bu süreçte sizi iyi hissettiren şeyler düşünebilir, yeni hobiler edinebilir, kendinizi mutlu etmeyi başarabilirsiniz. Bu, inanın asla zor değil. Kafanızı ve ilgi alanlarınızı aynı doğrultuda meşgul etmeniz yeterli olacaktır. Geçmişi düşünerek hayatınızın geriye kalanını da aslında geçmiş gibi bir çöp kutusuna attığınızı, anı yaşamaktan uzaklaştığınızı düşününce kendinize ne büyük kötülük yaptığınızı anlayacaksınız. Dünü dünde, bugünü anda, yarını hayallerinizde yaşatın ki hayatınız güzelleşebilsin.

 

Hayatınızdaki olumsuzlukları bir kenara bırakıp yeni denizlere yelken açın.

Hayat hepimiz için eşit şartlarda zorluklardan ibaret olmasa da her birimiz için farklı farklı engellerle dolu bir okyanustur. Bu okyanusta engelleri aşıp başarmak ve iç huzura ulaşmak varken olumsuz düşüncelerle kendimizi meşgul edip üzülmek yersiz diye düşünüyoruz. İzin verin beyniniz sizi ele geçirmeden önce düşünceleriniz beyninize hakim olsun. Sizi yönlendiren şey sizin düşünce yapınız ve hayata bakış açınız olsun. Hayata hangi pencereden bakarsanız gözlüğünüze o manzara yansır. Hayat her şeye rağmen mücadele edip ayakta kalabilenler için güzeldir. Her şeye rağmen gülümsemeniz dileğiyle.

 

Hayata güzel bakmalıyız.

Yolda yürürken etrafınıza baktığınızda doğanın bize sunduğu armağanların ne kadar değerli olduğunu farkettiğiniz oldu mu?

Beton taşlar arasında büyüyen bir ağaç. Tüm zorluklara rağmen kökünü salmış ve orada yaşamını başlatmış ne kadar güzel bir farkındalık tablosu aslında düşününce. Azimle çalışan, bahar geldiğinde her kaldırım başı yuvası olan karıncalar, mücadelenin ve başarının aslında ne kadar güzel birer timsali öyle değil mi? Peki ya cıvıl cıvıl öten kuşların adeta bir koro halinde şarkı söylemesine ne diyorsunuz? Hayat, içinde bulunan güzelliklerini görebilmemiz için nefes aldığımız atmosfer. Bakış açınız nereye, hayat serüveniniz oraya.

Olumlu Düşünme 2

Kitaplarla dost olmayı bilmelisiniz.

Depresif halinizle azda olsa baş edebildiyseniz hemen sizi eleştirmeyecek, ne yaparsanız yapın yine de size dost olacak en büyük dostunuzla yakınlaşma zamanı gelmiştir. En kısa zamanda akıcı bir dile sahip ve sizi içine çekecek olan kitap türüyle kucaklaşmalısınız. Kitabın olmadığı bir hayatta her zaman negatif düşüncelerle yorulacağınızı bilmelisiniz. Kitap demek yeni bir dünya demek. O dünyada ruhunuzu dinlendirirken aynı zamanda yeni bir serüvene yelken açmış olursunuz. Kitap okumak hem kültürel anlamda hem de beyin jimnastiği anlamında insana çok iyi gelir.

 

Düzenli egzersiz yapın.

Düşüncelerinizi kontrol edemediğinizde yapmanız gereken aktivitelerden biride yürüyüş yapmaktır. Böylece ilk andaki kötü enerjiden kurtulup daha sağlıklı düşünmeye doğru yol almış olursunuz. Evde yapabileceğiniz egzersiz hareketleri ya da spor aletleriniz varsa ev içi spor da günün belirli saatleri arasında yaparak gevşeyebilirsiniz. Stres ve sıkıntı halinde meşgul olabileceğiniz her türlü egzersiz size iyi gelecektir. Kafanızı farklı şeylerle meşgul etmeniz psikolojik olarak rahatlatacaktır. Sağlıklı yaşam ve pozitif yönde düşünceler için egzersiz iyi bir başlangıç olacaktır.

 

Olumlu Düşünme 3

 

Küçük şeyleri büyütmeyin.

Size yapılan haksızlığı sürekli düşünerek içinizde büyütmeyin. Unutmayın bunun ne size, ne karşıdakine bir faydası olacaktır. Yapmanız gereken birine alındığınız anda o an bunu belli etmenizdir. Kafanızda sürekli olarak bu veya benzeri bir durumda  haksızlık gördüğünüz düşüncesiyle baş başa kalarak kendinize daha fazla haksızlık yapacağınızı bilmenizi isteriz. Her şeyi kafanıza takarak, küçük şeyleri büyütmeniz size yarardan çok zarar getirecektir. Hayat akışında güzeldir, hayatı akışına bırakıp sorunları çok fazla ciddiye alarak kendinizi ve zihninizi doldurup psikolojinize çelme takmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

 

Sahip olduğunuz şeylerden haberdar olun.

Düşüncemizi kontrol etmenin en büyük yardımcılarından biri sahip olduğumuz şeylerden haberdar olma durumudur. Elinize bir kağıt kalem alarak nelere sahip olduğunuzu ve nelere sahip olmadığınızı yazarak gözlemleyip, sahip olamadıklarınız aslında olmasa da hayatta bir şey değiştirmeyecek olan istekler arasındaysa bir çizik atarak daha mutlu olabilirsiniz. Demek istiyoruz ki; sahip oldukları ile mutlu olmayı başarabilen bir insan, kendi içinde ve dünyada kendini en şanslı, en mutlu insan olarak görebilmelidir.

Sağlınız yerindeyse, aileniz yanınızdaysa en büyük mutluluk sebeplerine sahipsiniz demektir. Hep daha fazlasını istemek insana mutluluk getirir düşüncesi; sahip olduklarının kıymetini bilemeyen insanlara özgü bir düşünce yapısıdır. Bu düşünce yapısındaki insanlar her neye sahip olurlarsa olsunlar o doyuma bir türlü ulaşamazlar. Sahip olmak istediği şeylerin mutluluk getireceği inancıyla aslında sahip olduklarının asla onlara yetebileceğini düşünemezler ve mutsuz olurlar.

 

Kendinizi takdir etmeyi bilin.

Her şeye rağmen başardıklarınızı düşünün. Böylece kendinizin önemli biri olduğunun farkına vararak daha mutlu olursunuz. Hatta bu başarıyı bir hediye ile taçlandırabilirsiniz. Kendinizi ödüllendirin. Kimsenin size hediye almasını beklemeyin mesela. Beğendiğiniz bir şeyi paket yaptırıp kendinize hediye etmeyi deneyin. Size kendinizi iyi hissettireceğinden emin olabilirsiniz.

 

Başaracağınıza inanın.

Olumsuz düşünceleri içinizden attığınız, istikrarlı şekilde çalıştığınız sürece tüm hayallerinizi gerçekleştireceğinizi unutmayın. Başarmanın yarısı inanmaktır. Ve tabi ki olumlu düşünmedir. Kendinize inanın ve olumlu olun. Olumlu düşünme konusunda söylediğimiz gibi, başaracağınıza inanmak, olumlu düşünme kadar önemlidir.

 

Olumlu Düşünme 4

 

İçinizde atmayın.

Tüm bu egzersizleri yapıp sakinleştikten sonra problem yaşadığınız durumu karsıdakine tatlı dille aktarıp, sorunun çözümüne doğru yol alın. İçinize attığınız hiç bir konuyu kendi içinizde çözemeyeceğinizi bilmeli ve konunun muhatabıyla konuşup kendinizi rahatlatmayı bilmelisiniz.

 

Hayatınıza kendiniz yön verin.

Sizin hayatınızı kimsenin yönlendirmesine izin vermeyin. Herkesin hayatınızdaki rolünü belirleyip ona göre müdahale etmesini, nerede durması gerektiğinin farkında olun. İnsanların hayatınıza bir yere kadar müdahale edebileceğini gösterebilmeleri için eşit bir mesafede kalmalısınız. Geleceğinizi planlayın. Hayat sizin hayatınız ve hükmü sizin elinizde, unutmayın!

 

Başınıza gelen olumsuzluklardan ders çıkarın.

Şunu unutmayın ki başınıza gelen her olay hayatınıza yeni bir sayfa açmak için hayatınıza katkıda bulunan bir tecrübedir. Olayları muhasebe edip, size kazanımlarını belirleyip bir daha yapmamak için o sayfayı kapatın. Kaldı ki; bu hayatta her şey sadece sizin başınıza gelmiyor. Her insan hayatın akışında olumlu olumsuz birçok şey yaşıyor. Önemli olan olumsuzluklardan ders çıkarıp kaldığınız yerden devam edebilmeyi bilmektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir